2026-05-15

Stanowisko Prezesa Głownego Urzędu Miar w sprawie kasy centralnej (wielostanowiskowej) dla Vendingu

Stanowisko Prezesa Głownego Urzędu Miar w sprawie kasy centralnej (wielostanowiskowej) dla Vendingu

Prezes Głównego Urzędu Miar w odpowiedzi na zapytanie KIGEiT (Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji) (link) wskazuje, że „lub” / „albo” nie tworzy alternatywnego łączenia kategorii kas fiskalinych, tylko ma charakter redakcyjny.

Tym samym kasa musi działać w "jednym przewidzianym przez kategorię kasy modelu użycia", a nie „hybrydowo”, łącząc cechy różnych kategorii (wielostanowiskowa i samoobsługowa).

To uderza przede wszystkim w narrację typu:„jedna kasa obsługuje równolegle wiele urządzeń vendingowych jako samoobsługowych i wielotransakcyjnych”.

Jeżeli przepisy nie definiują kategorii „kasy wielotypowej”, to trudno potem wywodzić z samego brzmienia decyzji homologacyjnej możliwość łączenia uprawnień z kilku różnych trybów pracy.

Stanowisko GUM ma kilka konsekwencji:
  • wymusza konserwatywne podejście do przypisania kasy do konkretnej kategorii kas (podczas procesu fiskalizacji kasy),
  • wyklucza interpretacje marketingowo-sprzedażowe budowane wyłącznie na analizie spójników w decyzjach,
  • ma znaczenie dowodowe przy sporach z Krajowa Administracja Skarbowa,
  • utrudnia obronę architektur typu „jedna kasa – dziesiątki urządzeń”.

Sama narracja „100 automatów podpiętych do jednego telefonu” od dawna budził pytania o:

  • identyfikację pojedynczej transakcji,
  • moment fiskalizacji,
  • autonomię urządzenia,
  • odpowiedzialność za błędy komunikacji,
  • ciągłość pracy offline,
  • zgodność z definicją stanowiska sprzedaży.

GUM wprost akcentuje konieczność wyboru jednej kategorii użytkowania, tym samym taka narracja staje się nie do obrony regulacyjnie.

pixel