Stanowisko Prezesa Głownego Urzędu Miar w sprawie kasy centralnej (wielostanowiskowej) dla Vendingu
Stanowisko Prezesa Głownego Urzędu Miar w sprawie kasy centralnej (wielostanowiskowej) dla Vendingu
Prezes Głównego Urzędu Miar w odpowiedzi na zapytanie KIGEiT (Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji) (link) wskazuje, że „lub” / „albo” nie tworzy alternatywnego łączenia kategorii kas fiskalinych, tylko ma charakter redakcyjny.
Tym samym kasa musi działać w "jednym przewidzianym przez kategorię kasy modelu użycia", a nie „hybrydowo”, łącząc cechy różnych kategorii (wielostanowiskowa i samoobsługowa).
To uderza przede wszystkim w narrację typu:„jedna kasa obsługuje równolegle wiele urządzeń vendingowych jako samoobsługowych i wielotransakcyjnych”.
Jeżeli przepisy nie definiują kategorii „kasy wielotypowej”, to trudno potem wywodzić z samego brzmienia decyzji homologacyjnej możliwość łączenia uprawnień z kilku różnych trybów pracy.
- wymusza konserwatywne podejście do przypisania kasy do konkretnej kategorii kas (podczas procesu fiskalizacji kasy),
- wyklucza interpretacje marketingowo-sprzedażowe budowane wyłącznie na analizie spójników w decyzjach,
- ma znaczenie dowodowe przy sporach z Krajowa Administracja Skarbowa,
- utrudnia obronę architektur typu „jedna kasa – dziesiątki urządzeń”.
Sama narracja „100 automatów podpiętych do jednego telefonu” od dawna budził pytania o:
- identyfikację pojedynczej transakcji,
- moment fiskalizacji,
- autonomię urządzenia,
- odpowiedzialność za błędy komunikacji,
- ciągłość pracy offline,
- zgodność z definicją stanowiska sprzedaży.
GUM wprost akcentuje konieczność wyboru jednej kategorii użytkowania, tym samym taka narracja staje się nie do obrony regulacyjnie.