Wstęp do oprogramowania

Oprogramowanie składa się z:

  • Aplikacji Retail 24 Dashboard - aplikacji internetowej dostępnej przez przeglądarkę, umożliwiającej zarządzanie magazynem, raportowaniem oraz konfiguracją systemu
  • Aplikacji Retail 24 Mobile - aplikacji na urządzenia mobilne z systemem Android

Praca serwisantów uzależniona jest głównie od trzech składowych:

  • Posiadanych modeli maszyn / systemów płatniczych
  • Sposobu pracy serwisantów (wielu / jeden serwisant per maszyna; wielu / jeden serwisant per samochód, itd.)
  • Potrzeb danego operatora, tj.: kontrola płatności, towaru, zużycia paliwa, zapotrzebowań na towar, itd.

Najpopularniejszymi scenariuszami pracy w terenie są:

  • Gdy maszyna jest obsługiwana przez więcej niż jednego serwisanta:
  • Wprowadzanie danych stanu bieżącego, doładowania (alternatywnie pobranie danych EVA-DTS) przez serwisanta [INm, PA, KP, DO]
  • Okresowe inwentaryzowanie magazynu serwisanta (najczęściej spis z natury stanu samochodu) [IN]
  • Okresową inwentaryzację magazynu, bądź magazynów fizycznych przez magazyniera (spis z natury) [IN]

Gdy maszyna jest obsługiwana przez jednego serwisanta w jednym czasie:

  • Wprowadzanie danych stanu doładowania (alternatywnie pobranie danych EVA-DTS) przez serwisanta [PA, KP, DO]
  • Okresowe inwentaryzowanie maszyny [INm]
  • Okresowe inwentaryzowanie magazynu serwisanta (samochodu) [IN]
  • Okresową inwentaryzację magazynu (ów) fizycznych przez magazyniera (spis z natury) [IN]
Moduł Konfiguracji Maszyn przechowywujący informacje dotyczące każdej maszyny w systemie, jej modelu, systemu płatności, opcjonalnie systemu EVA-DTS, sposobu obsługi lecz co najważniejsze konfiguracji jej wyborów dla maszyn kawowych oraz sprężyn dla snacków. Przy maszynach kawowych wybór powiązany jest z recepturą, która jest zestawem składników. Składnik jest to produkt zawierający daną ilość jednostek (najczęściej gramów, bądź sztuk dla kubków).

Poniżej przedstawiono przykładowe receptury:

Receptura Ilość Składnik

Kawa Biała

1 Kubek
4.5 Kawa instant
6.5 Mleko w proszku

Barszcz czerwony

1 Kubek
24 Barszcz czerwony
Dla maszyn typu snack konfiguracja sprężyny zawiera produkty nie będące składnikami. Istnieje możliwość na defnicję szablonów maszyn co pozwala na usprawnienie konfiguracji nowych maszyn analogicznie do kluczy chipowych dostarczanych przez producentów maszyn. System przechowuje historię konfiguracji maszyn oraz pozwala na jej podgląd.

Główne typy dokumentów w systemie:

Typ Nazwa Opis
PA Paragon – sprzedaż detaliczna Dokument sprzedaży powiązany z maszyną i magazynem, pozycje są powiązane z numerami wyboru. Jest on generowany zależnie od scenariusza, na podstawie: - Danych EVA-DTS pobranych przy użyciu Vendim Connect - Dokumentu INm wprowadzonego przez Vendim Connect - Danych EVA-DTS z istniejącego systemu telemetrycznego W przypadku sprzedaży przez maszyny kawowe, jego pozycje zawierają receptury.
KP Kasa przyjmie Dokument księgowy powiązany z jednym bądź więcej paragonem, generowany podczas wyciągania monet przez serwisanta.
FZ Faktura zakupu Dokument wprowadzający towar na magazyn, tworzony przez magazyniera bądź księgowego. Może pochodzić z zewnętrznego systemu księgowaego.
FS Faktura sprzedaży Dokument służący do wprowadzania sprzedaży poza maszynami.
WZ Wydanie zewnętrzne Dokument magazynowy generowany na podstawie paragonów oraz faktur sprzedaży. W przypadku sprzedaży przez maszyny kawowe, w odróżnieniu od paragonu jego pozycje nie zawierają receptur, tylko składniki wyliczane na podstawie konfiguracji receptury.
PZ Przyjęcie zewnętrzne Dokument magazynowy generowany na podstawie faktur zakupu.
RW Rozchód wewnętrzny Dokument magazynowy opcjonalnie generowany po zamknięciu inwentaryzacji w przypadku wystąpienia braków na magazynie.
PW Przychód wewnętrzny Dokument magazynowy opcjonalnie generowany po zamknięciu inwentaryzacji w przypadku wystąpienia nadstanów na magazynie.
DO Doładowanie Dokument magazynowy reprezentujący doładowany towar do maszyny, pozycje powiązane są z wyborami, wprowadzany przez serwisanta poprzez Vendim Connect.
IN Inwentaryzacja Spis towaru z natury na magazynie, może być wprowadzany przez Vendim Connect. Używany do zamknięcia okresu inwentaryzacjynego.
INm Inwentaryzacja maszyny Spis towaru z natury na maszynie, może być wprowadzany przez Vendim Connect. Zależnie od scenariusza, używany do zamknięcia okresu inwentaryzacjynego bądź obliczenia sprzedaży bieżącej [PA].

Właściwości systemu:

  • Możliwość monitorowania i zarządzania stanami maszyn
  • Obsługa wielu typów płatności i transakcji
  • Łatwe wprowadzanie danych i raportowanie
  • Zautomatyzowane powiadomienia o stanie magazynu

Poniżej przedstawiono architekturę oprogramowania Retail 24:

Oprogramowanie i integracja - Kompenenty_i_uzytkownicy_systemu
Oprogramowanie i integracja - pełna integracja z systemem klienta

Główne funkcje systemu

  • Zarządzanie zakupami i sprzedażą
  • Gospodarka magazynowa
  • Zarządzanie konfiguracją maszyn
  • Rozliczanie płatności z maszyn
  • Kontrola serwisantów, magazynierów

Cechy pozafunkcjonalne systemu

  • Mobilny dostęp, brak potrzeby instalacji dodatkowych urządzeń wewnątrz maszyn
  • Wsparcie wszystkich modeli maszyn, zarówno nowych (EVA-DTS), starych jak i nieposiadających systemów płatniczych
  • Niski koszt wdrożenia, prosta i intuicyjna obsługa, łatwość sprawdzenia systemu
  • Możliwość integracji z istniejącymi systemami telemetrycznymi, magazynowymi i księgowymi
  • Możliwość dostosowania do indywidualnych potrzeb
  • Polski interfejs użytkownika i wsparcie techniczne
  • Kontrola dostępu, bezpieczeństwo danych
  • Automatyzacja pracy, powiadomienia, eksport danych

Zestawienia

  • Sprzedaż
    • Całkowita / bieżąca wg maszyn / produktów
    • Najlepsza / najgorsza sprzedaż wg sprężyn/wyborów
    • Rentowność sprzedaży
    • Zysk wg maszyn / magazynów

Tematy do omówienia przed planowanym wdrożeniem

  • Lista typów maszyn, systemów płatniczych
  • Magazyny (pracownicy, samochody, lokalizacje)
  • Przepływ pieniędzy i towaru
  • Istniejący przepływ pracy, pracochłonność
  • Istniejące systemy informatyczne, infrastruktura informatyczna
Moduły Zakupy i Sprzedaż zawierają standardowe dokumenty księgowe tj. faktury zakupów/sprzedaży iich korekty. Wyjątkiem w aspekcie vendingu jest paragon [PA], który jest powiązany z maszyną a jego pozycje są powiązane z numerami wyborów / sprężyn. Pozwala to na analizę sprzedaży z uwzględnieniem konfiguracji maszyny.
Moduł Magazyn zawiera dokumenty magazynowe. Warto podkreślić iż po zarejestrowaniu [PA] dla maszyny kawowej wygenerowany dokument [WZ] zawiera składniki (np. mleko, kawa instant, kubek) pomimo iż [PA] zawiera recepeturę (np. kawa instant). Przy zamykaniu inwentaryzacji magazynu [IN, INm], system generuje dokumenty [RW] dla stwierdzonych braków, [PW] dla nadstanów oraz udostępnia zestawianie z szczegółowymi danymi dla danego okresu rozliczeniowego. Dodatkowo aplikacja mobilna pozwala na spis stanu z natury [IN] w terenie, na przykład przy inwentaryzacjach samochodu serwisanta.
Moduł Rozrachunki służy do rozliczania płatności. Zawiera listę dokumentów kasa przyjmie [KP] powiązanych z paragonami [PA]. Dokumenty [KP] zawierają wartość oczekiwaną wyliczoną na podstawie [PA] lub/oraz danych EVA-DTS (zależnie od scenariusza obsługi maszyny) oraz wartość przeliczoną z natury wprowadzaną przez osobę rozliczającą płatności. Dokumenty [KP] są generowane przy każdym wyciąganiu monet ze skrzyni. Nie uwzglądniają sprzedaży pochodzącej z kart chipowych / testowych. Rozliczanie płatności działa przy założeniu, iż serwisant przy wyciąganiu monet zawsze uzupełnia tuby do tego samego poziomu.
Moduł Administracji zawiera konfigurację kontroli dostępu. Jest ona definiowana w zakresie dostępu do danych magazynów i w ich obrębie do funkcjonalności. Na przykład użytkonik A może widzieć tylko dokument księgowe z magazynu X, ale nie mieć dostępu do modułu rozrachunków dotyczących tego magazynu, itd. System przechowuje historię modyfikacji danych w systemie.
Moduł Zestawień (raportowania) jest najważniejszą funkcjonalnością dla osób zarządzających,.Pozwala na tworzenie definicji zestawień zgodnie z aktualnymi potrzebami. Tworzenie definicji zestawień polega na odpowiednim dobraniu warunków (magazyny, maszyny, serwisanci, produkty / receptury, okres) tak aby dane odpowiadały naszym potrzebom.
Typ zestawienia Definicja zestawienia
Sprzedaż - zysk wg maszyn / produktów Zysk na produkcie COCA-COLA od 1 września do 30 czerwca na maszynach X,Y,Z (komentarz: na przykład maszyny stojące w szkole)
Maszyny - szczegóły sprzedaży Analiza średniego zużycia składników na recepturę pogrupowana według maszyn obsługiwanych przez J. Kowalskiego
Sprzedaż - najlepsza / najgorsza sprzedaż wg sprężyn / wyborów Analiza sprzedaży w lokalizacji X
  Powyższa tabela przedstawia podstawowe typy zestawień dostarczane przez Retail 24. Istnieje możliwość dodawania innych, najczęściej dedykowanych zestawień dla potrzeb danego operatora. Moduł pozwala na łatwe podejmowanie kluczowych decyzji zarządczych tj. wymiana asortymentu, zmiana cen, wyjście z lokalizacji czy wymiana serwisanta. Pozwola również na prognozowanie, na przykład obrotów w lokalizacjach, które staramy się pozyskać przez analizę porównawczą podobnych lokalizacji (na przykład szkoła/szpital podobnej wielkości) i ustalenie od początku optymalnego cennika, rozłożenia produktów, maksymalnego czynszu. Po odpowiednej konfiguracji definicji zestawień możemy kompletnie zautomatyzować pracę poprzez automatyczne powiadomienia. Dla przykładu, możemy ustawić codziennie o 8 rano wysyłanie maliem zestawienia bieżącego stanu magazynu wraz z dziennym średnim zużyciem do magazyniera w celu usprawnienia procesu zamawiania towaru.
  Podsumowując, warto również wspomnieć, iż aplikacja Retail 24 Dashboard gwaratuje bezpieczny (https) dostęp do danych online przez przeglądarkę internetową (Internet Explorer, FireFox, Safari (MAC)). Dane przechowywane są w dedykowanych repozytoriach na serwerach homecloud.pl, co gwaratuje zarówno bezpieczeństwo jak i skalowalność rozwiązania (system będzie działał tak samo szybko dla 10 jak i 10000 maszyn).
  Koszt systemu jest podzielony na dwie składowe: zakup sprzętu potrzebnego serwisantom do pracy oraz miesięczny abonament liczony za automat. Koszty początkowe to zakup telefonów z systemem Android, a abonament miesięczny wynosi 10zł za maszynę.

Polecane

pixel